Kocioł do ogrzewania gazowego – jaki wybrać?

kocioł gazowy

Gwarancją wydajności instalacji gazowej jest wybór odpowiedniego kotła. Wpływa to na prawidłowe funkcjonowanie instalacji, ale przede wszystkim na koszty jej użytkowania. Podejmując decyzję o zakupie kotła musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję ma on spełniać i do czego ma być wykorzystywany.

Kotły gazowe produkowane są w dwóch wersjach – jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Kocioł jednofunkcyjny zasila instalację centralnego ogrzewania, a dwufunkcyjny dodatkowo podgrzewa wodę użytkową. Decydując się na wybór pieca należy, więc odpowiedzieć na pytanie, jakie funkcje piec ma spełniać i do jakich zadań ma być wykorzystywany.

Kocioł jednofunkcyjny – wady i zalety

Piec jednofunkcyjny obsługuje instalacje centralnego ogrzewania. Jest on tańszy od dwufunkcyjnego, ale aby spełniał swoje zadanie trzeba dokupi dodatkowo podgrzewacz wody użytkowej. Kotły występują w formie wiszącej i tradycyjnej stojące połączone z żeliwnym wymiennikiem ciepła. Podgrzewacze kotłów jednofunkcyjnych mają pojemność od 80 do 150 litrów. Zimna woda wpływa do podgrzewacza i następnie jest podgrzewana przez kocioł do wysokiej temperatury. Piec może podgrzewać wodę zgromadzoną w specjalnym zasobniku, co sprawia, że można ją magazynować w dużych ilościach i korzystać z niej niemal bez ograniczeń. Dzięki cyrkulacji woda jest zawsze ciepła i nie trzeba czekać na jej ogrzanie. Zainstalowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem jest bardziej kłopotliwe niż kotła dwufunkcyjnego. Wymaga zastosowania większej liczby elementów, które obowiązkowo muszą znaleźć się w instalacji gazowej. Kotły jednofunkcyjne dostępne są w dwóch wersjach – stojącej z trwałym, żeliwnym wymiennikiem ciepła lub wiszącej.

Kocioł dwufunkcyjny – wady i zalety

Kocioł dwufunkcyjny wykorzystywany jest do ogrzewania centralnego i podgrzewania wody. Jest on tańszy o złożonego zestawu kotła jednofunkcyjnego z podgrzewaczem wody. Zajmuje mniej miejsca i wielu przypadkach można powiesić go na ścianie. Kotły dwufunkcyjne posiadają często wbudowany zasobnik niewielkiego rozmiaru. Najczęściej ma on 20 do 120 litrów. Woda jest podgrzewana w kotle w sposób przepływowy, czyli w momencie jej poboru. Kocioł dwufunkcyjny podgrzewa tyle wody, ile jest potrzebne w danej chwili, ale temperatura wody w kranie jest niestabilna. Zmienia się, jeśli zostanie odkręcony kran w innym pomieszczeniu lub jeśli w instalacji następują wahań ciśnienia wody. Do uruchomienia podgrzewacza niezbędny jest silny strumień wody, co nie sprzyja jej oszczędnościom.

Jaki kocioł wybrać?

Każdy z kotłów spełnia swoją funkcję. Decydując się na wybór odpowiedniego kotła należy uwzględnić jego wydajność oraz cyrkulację wody użytkowej. Przepływowy kocioł dwufunkcyjny stosuje się najczęściej w małych domach jednorodzinnych z jedną łazienką i mieszkaniach. Ważne jest, aby punkty poboru ciepłej wody użytkowej nie były oddalone zbyt daleko od kotła, czyli łazienka i kuchnia znajdowały się jak najbliżej pomieszczenia, w którym zainstalowany jest kocioł. W domach jednorodzinnych z dwoma łazienkami stosuje się najczęściej kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem o odpowiedniej pojemności lub kocioł widzący z zasobnikiem. Temperatura wody w instalacji będzie stabilna podobnie jak wysoka wydajność pieca.

Szczegółowe porównanie obu rodzajów kotłów znajdziesz tutaj.




KSGAZ.PL - kontakt
Wykonanie graficzne: Website templates